Skupina ČEZ - Oranžový rok 2014

Návštěva IC Jaderné elektrárny Temelín

 

Návštěva informačního centra Jaderné elektrárny Temelín

Nastal prodloužený víkend při příležitosti oslav 17.listopadu a proto jsme se rozhodli navštívit infocentrum Jaderné elektrárny Temelín.

Bylo sice chladné, ale krásné slunečné odpoledne. Ve vchodu do zámečku nás přivítalo teplo, ale i vlídné přijetí paní ve vestibulu, která chtěla vědět odkud že přijíždíme v docela hojném počtu. Za chvilinku následovalo další milé přijetí a vysvětlení co se kde nachází a také vybídnutí, že můžeme klidně všechny děti nechat běhat, že je to v pořádku. Tak jsme vyrazili.

Začali jsme prohlídkou první části, ve která byly umístěny modely energetických zařízení; možnost odpovědí např. o sluneční soustavě či o zemi apod. na panelu, kde na tyto otázky odpovídal pán velikosti skřítka. Všichni jsme se v tu chvíli vrátili do dětských a školních let, kdy člověk zjistil, kolik toho již zapoměl či nevěděl.

Druhá část se již týkala hodně jaderné energie. Mohli jsme si zodpovědět fyzikální testy pro amatéry i pokročilé. Zjistit naleziště uranu, jaderné elektrárny, reaktory ve světě. V dalším prostoru byla elektrárna Temelín v malém (samozřejmě bez paliva). Viděli jsme útroby chladících věží, celého výrobního bloku , a dokonce jsme si vyzkoušeli překročení limitu reaktoru.

Třetí část byly věžní hodiny a sál, odkud jsme se přesunuli zpět do přízemí k automatu na kávu a vodu. Využili jsme také výtah i wc a asi po hodině a půl jsme se rozloučili s paní ve vestibulu aodjeli z velmi zajímavé a poutavé expozice. Myslím, že tato návštěva nebyla poslední a rádi ji opět navštívíme.

 

Mgr.Lenka Staňková

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
Návštěva IC jaderné elektrárna Temelín.docx 6.8 Kb

18.října 2014

Setkání seniorů

18.října 2014

   Týden po komunálních volbách jsme si naplánovali "Setkání seniorů" spolu s obcemi Bečice, Hartmanice, Horní Kněžeklady a Žimutice. Setkání se uskutečnilo v pronajatém sále v Horních Kněžekladech. Celkem přijelo 70 seniorů, kteří mohli shlédnout a poslouchat vystoupení žáků MŠ a ZŠ Žimutice. K tanci a poslechu je provázel BQuintet. Naši senioři si mohli nejen popovídat, ale i něco zakousnout a zapít.

   Doufáme, že se jim takto strávené krásné odpoledne líbilo. 

16.srpna 2014

Setkání rodáků

    Dne 16.srpna 2014 jsme oslavili 660.let naší malé vesničky. Protože jsme spíše chtěli, aby si lidé popovídali, tak se náš program točil kolem Modré Hůrky a osady Pořežánky.

   Zahájení proběhlo v režii SDH Modrá Hůrka, které položilo věnec k pomníku padlých 1.světové války na návsi. Poté následovalo přivítání a proslov paní starostky. Do programu jsme zahrnuli prohlídku našeho kostela Nanebevzetí Panny Marie, u kterého proběhlo hromadné fotografování. Poté jsme otevřeli výstavu k naší rodačce baronce Eleonóře z Ehrenbergu, kde si návštěvníci mohli zakoupit brožuru společně s pohlednicemi Modré Hůrky a Pořežánek. Abychom si trochu zasoutěžili byly vyhlášeny tři soutěže: 1. O nejsympatičtějšího muže Modré Hůrky a Pořežánek; 2. O nejsympatičtější ženu Modré Hůrky a Pořežánek a 3. O nejsympatičtější dům Modré Hůrky a Pořežánek. A zde jsou vítězové: 1.Jan Fišer; 2.Helena Nekolová a č.p.7 Hrdličků. K poslechu a tanci nám vyhrávala Hájovanka. K večeři jsme měli řízek s opečeným bramborem, zákusek byl tradiční mramorový řez. V upomínku jsme rozdali dva druhy hrníčků. Také jsme se rozhodli udělat sbírku na herní prvek na dětské hřiště. Vybralo se 1690,-Kč. Všem dárcům moc děkujeme.

Máme v plánu tyto akce:
14.června 2014 Netradiční rybářské závody
16.srpna 2014 Setkání rodáků a přátel Modré Hůrky
18.října 2014 Setkání důchodců

14.června 2014

Netradiční rybářské závody

   Tyto netradiční rybářské závody se uskutečnili u požární nádrže v Pořežánkách. Hlavním vedoucím byl pan Stejkoza, který spolu se svými kamarády zajistil vše k tomu potřebné, pruty počínaje a cenami konče. Děti si osahaly co obnáší chytání ryb a ve volných chvílích, kdy neměli v ruce prut, jsme jim připravili zábavu ve formě dělání bublin, chytání kačenek, vědomostní hru, kreslení do mouky, vylévání sádrových vodních tvorů a nechybělo házení míčků do klauna a shazování kuželek. Ale samozřejmě hlavním cílem bylo chytit co nejvíce ryb. Ty ovšem dělaly, že se v požární nádrži nevyskytují. Nakonec se ale tři nechali chytit. Nakonec nezbývalo, než losovat.

   Toto jsou tři nejlepší:

1.místo David

2.místo Magdaléna

3.místo Jaruška

   Těmto třem, ale i ostatním jsme nakonec rozdali sladké balíčky, něco k psaní a kreslení a ještě živé kapry.

   Děkuji všem, kteří jakkoli podíleli na přípravě a průběhu těchto závodů. Odměnou nám byla radost dětí.