Skupina ČEZ, Oranžový rok 2021

Oranžový rok 2021

Letos nám byly schváleny tyto akce:

1. Na pirátské stezce

Pohádkovou proměnu ve „strašlivé a hrůzu nahánějící“ námořní lapky zažily desítky dětí, které se v sobotu 10. července vydaly na Pirátskou stezku okolím Modré Hůrky na Českobudějovicku. Jejich tříkilometrové putování, spojené s plněním různých úkolů na trase, vyvrcholilo v cíli objevem pokladu. Truhly plné čokoládových zlaťáků.

Protože truhlu s pokladem mohli objevit jen skuteční piráti, získávaly děti po splnění úkolů na trase důležité rekvizity potřebné pro splnění této podmínky. Například pirátský šátek, klapku na oko, pirátskou náušnici a kreslenou jizvu na obličej. Hlavní odměnou pak byly sladké zlaťáky na posledním desátém stanovišti,“ uvedla starostka pořadatelské Modré Hůrky Lenka Staňková.

A skutečně. Zatímco na cestu se z obce vydávaly do zdejších luk a lesů „úplně obyčejné“ děti, do cíle u požární nádrže za Modrou Hůrkou doráželi samí jednoocí desperáti s černými šátky na hlavách. „Pro nás je to nejen další ročník Pirátské stezky, ale současně také první prázdninová akce pro děti a vůbec první akce programu letošního Oranžového roku,“ poznamenala Staňková. Pod hlavičkou Oranžového roku, prostřednictvím kterého Skupina ČEZ podporuje sportovní, kulturní a společenské aktivity měst a obcí v sousedství Jaderné elektrárny Temelín, se každoročně uskuteční zhruba pět stovek různých akcí. Třiatřicet sídel v jejím třináctikilometrovém okolí si v rámci jeho letošního 16. ročníku mezi sebe letos rozdělí celkem 10 miliónů korun.

Díky podpoře temelínské elektrárny je seznam našich sportovních kulturních a společenských aktivit velice pestrý. Jejich realizaci samozřejmě termínově negativně ovlivnila koronavirová pandemie. Rozvolnění protiepidemických opatření nám nyní uvolnilo ruce a hned první akci jsme věnovali dětem. Doufejme, že to tak vydrží,“ dodala starostka.

2. Svěcení zvonů

Druhou akcí v rámci Oranžového roku 2021 na Modré Hůrce bylo Svěcení zvonů. Prvopočátek této akce by se mohl datovat již na 14.8.2019, kdy jsme se rozhodli rozjet sbírku na opravu historického zvonu z 2.pol.15.století a ulití dvou nových zvonů. Předpokládaná částka byla 650tisíc korun. 14.8.2020 se věší zpět do věže historický zvon. Píše se 14.8.2021 a dílo je u konce. Zvon sv.Josef a zvon Panna Maria jsou slavnostně vyvěšeny do věže kostela Nanebevzetí Panny Marie na Modré Hůrce a to vše se děje s generálním sponzorem Skupiny ČEZ.

Celá akce dne začala slavnostní mší svatou, při které byly tyto zvony posvěceny. Poté byly za pomoci jeřábu zdviženy do věže, aby je pan Votruba (zvonař) umístil na zvonovou stolici. Kolem kostela probíhal jarmark, kde se nabízelo nejrůznější zboží. Od hraček, přes košíky, svíčky, sýry, víno po keramiku. Děti měli skákací hrad, malování na obličej, navlékání korálků a dětský koutek. Odpoledne probíhala komentovaná prezentace k těmto zvonům. Pak přijel DJ Karel. Nechybělo samozřejmě občerstvení v podobě pečeného masa, pikadorů a různých nápojů. V podvečer DJ vystřídala kapela Rendlkancl a zábava probíhala do pozdních nočních hodin.

Tato akce se podařila za přispění mnoha lidí, za což jim moc děkuji a také finančního podpoření Skupiny ČEZ, které patří také velké díky.

 

 

Lenka Staňková

 

3. Loučení s létem

Třetí a poslední akcí v rámci OR 2021 bylo Loučení s létem, které se konalo v naší osadě Pořežánky. Počasí nás trápilo již při přípravě na tuto akci a mimo deště zůstalo chladné po celý večer. I přesto se zde lidé shromáždili a bavili. K tanci i poslechu zahrála country kapela, která si po každém bloku písní zasloužila velký potlesk. 

   Závěrem nezbývá nic jiného, než konstatovat, že OR 2021 je u konce a doufám, že si každý našel něco, co se mu líbilo. Pevně doufám a věřím, že jaderná elektrárna Temelín, Skupina ČEZ, nám bude i v dalších letech nakloněna a zůstane nadále generálním partnerem našich akcí. Srdečné díky a v roce 2022 opět spolu.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
na-piratske-stezce-magazin-za-krasnejsi-vimperk.docx.zip 1158.1 Kb